האם אתם צאצאי היקים? ב-2020 החליט בית המשפט העליון לענייני חוקה של גרמניה להכניס כמה שינויים בחוק הנוגע לאזרחות ולהרחיב את מעגל הזכאים לאזרחות גרמנית. הערכה זהירה אומרת שמעל 250,000 אזרחים החיים כיום בישראל זכאים לקבלת אזרחות גרמנית.

איך מתחילים ואיך מומלץ לפעול כדי לקבל אזרחות גרמנית?

בשלב ראשון יש לפנות לאיש מקצוע, כדי לברר את הסיכויים. הרי אין טעם להוציא כספים ולהשחית זמן, אם אין סיכוי לקבלת אזרחות גרמנית. ככל שיש סיכוי לקבלת אזרחות גרמנית, יש להגיש בקשה מתאימה ואת כל המסמכים הנדרשים כשהם מתורגמים לגרמנית. לטיפול בכל הפרוצדורה של קבלת אזרחות גרמנית מומלץ לשכור שירותי עורך דין, אשר לו ניסיון וידע בתחום ושולט בשפה הגרמנית, ושהוא רשאי להנפיק אישורים נוטריונים בגרמנית.

אספנו כמה שאלות נפוצות בעניין קבלת אזרחות ודרכון גרמניים.


האם עלויות התרגום כלולות בשירותי עורך הדין?


התשובה היא – לא. התשלום המועבר לעורך הדין אינו כולל שכירת שירותי תרגום חיצוניים. ולכן מומלץ להשתמש בעורך דין הבקי בשפה ומבצע את התרגום בעצמו. במקרה זה חוסכים את עלות התרגום.

אלו זכויות מקנה האזרחות גרמנית?


הזכויות הן רבות ומגוונות, ונוגעות לטווח גילאים רחב, לא רק לצעירים או למבוגרים. מדובר באזרחות אירופאית לכל דבר ועניין, אפשר להתנייד בין מדינות אירופה ללא ויזה, לגור ברחבי אירופה ללא הגבלת זמן, או למצוא שם עבודה, לפתוח עסק ללא אישור מיוחד, וכן לימודי השכלה גבוהה והטבות הניתנות לסטודנטים אזרחי המקום. כמו כן, האזרחות הגרמנית מאפשרת כניסה לארה"ב ולמדינות האנגלו-סקסיות ללא ויזה והקלה משמעותית מאד בהיתרי עבודה במדינות הללו.

מה התנאים לקבלת אזרחות גרמנית?


מי שאינו בן להורה ממוצא גרמני יצטרך להוכיח זיקה לגרמניה, יכולת כלכלית וידיעת השפה הגרמנית. לעומת זאת, מי שאחד מהוריו הוא ממוצא גרמני שזכאותו או זכאות אחד מהוריו נשללה בשואה, יוכל לקבל אזרחות, ללא שיידרש להוכיח איתנות כלכלית, זיקה וידיעת השפה.

האם אוכל להחזיק גם באזרחות גרמנית ובמקביל באזרחות ישראלית או שאצטרך לוותר על אחד מהם?

מבחינת מדינת ישראל אין בעיה בהחזקת שני אזרחויות. מבחינת החוק הגרמני, ככל שבקשת האזרחות היא מכוח קרבת משפחה, מתאפשרת החזקת שתי אזרחויות. ברם, אם היא מכוח זיקה וכדומה עקרונית, החוק בגרמני לא יאפשר החזקת שני אזרחויות. 

כמה זמן לוקח מפתיחת התיק עד שמתקבל אישור לקבלת אזרחות גרמנית?

עד 2019 לערך, פרק הזמן הממוצע היה שנה עד שנה וחצי. לאור רפורמות מבניות בגוף המטפל בגרמניה והברקזיט באנגליה, התארך הטיפול הממוצע לכדי שנתיים לערך.

מה התנאים להוצאת אזרחות גרמנית למי שנולד מחוץ למסגרת הנישואין?

עד שנת 2020, ילד שנולד מחוץ למסגרת הנישואין לפני יולי 1993 לא היה זכאי לפי החוק הגרמני לקבל אזרחות, על סמך אזרחות גרמנית של האב, אלא של האם בלבד. ביהמ"ש בגרמניה תיקן וביטל הוראה זו.